Tandragee

TANDRAGEE 100 Road Race 

Poloha :

Tandragee se nachází v Severním Irsku, které je součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Městečko leží jihovýchodním směrem od Belfastu, který je vzdálený asi 40 km.

Historie :

Závodní okruh v Tandragee patří k těm nejstarším. Je to patrně poslední klasický irský okruh, kde se nachází všechny tolik typické atributy irských roads. To znamená rychlé i technické pasáže, skoky, jízda mezi kamenými zdmi, živými ploty. Prostě je tam všehochuť.

Prrvní závody se na zdejším okruhu jely v roce 1958. Tehdy to bylo skutečně na vzdálenost 100 mil (proto označení Tandragee 100). Tehdy se odjelo pět závodů a historicky prvními vítězi se stali - P.Cartwright na BSA (tř. 200cc), S.Hodings na Vellocete (250cc), RB na Nortonu (350cc), R.Ferguson na Nortonu (500cc) a v General Handicap zvítězil N.Orr na Matchlessu.

Popis tratě :

Start / Finish

Velmi dobrá místa pro sledování závodů táhnoucí se od Bells Crossroads až k šikaně na vnější straně parkoviště závodních strojů. Šikana ale od roku 2011 opět zmizela. Na bývalou šikanu navazuje první skok, který je možné sledovat z obou stran závodní tratě. Toto je skvělé místo, protože je zde skvělá možnost pro zakoupení suvenýrů a rovněž i navštívit parkoviště závodních strojů. První levotočivou je možné sledovat pouze nájezd do další pravé zatáčky. Odtud pak jezdci stoupají nahoru k Moss Dip. Je báječné sledovat závody od Little Orange Hall s dobrým pivem a klobáskou…..

The Moss Dip

Toto je velmi ošidná pasáž, kterou je možné sledovat jenom z leva. Jezdci skáčou dolů do rychlé pravé, po které následuje hned další levá. V tomto místě není možnost se občerstvit.  

Marlacco Corner

Tuto 90° pravotočivou zatáčku je nejlepší sledovat od banky, odkud se pak nabízí i nádherný pohled na lehkou levou a pak dlouhou a rychlou pravou.

The Dip

Jezdci se přibližují k velmi rychlé levé a pak akcelerují směrem k Hamilton´s Corner. Divácká místa jsou limitována menším prostorem a je lepší se dohodnout s majiteli okolních pozemků.

Hamilton´s Corner

Tato rychlá pravá předchází dlouhé rovince dolů do Cabra Straight a je sem omezený přístup. Domluvte se s pořadateli, zda je možné do tohoto prostoru ještě vstoupit.

The Cabra Straight

Tato velmi rychlá rovinka s velkým skokem v polovině je divácky velmi oblíbená. Následuje protahovák levá – pravá směrem k výjezdu na Castle Corner, kde tato silnice končí. Není zde ale možnost pro občerstvení.

Castle Corner

Jezdci jsou nuceni velmi tvrdě brzdit před nájezdem do pravoúhlé pravé zatáčky. Diváci toto mohou sledovat pouze z vnitřní strany okruhu. Jen nedaleko odtud je možné sledovat následující dvě zatáčky.

Joey´s Bombhole

Bývávalo to velmi těžké místo pro sledování závodů. Dnes jsou ale ploty ostříhány, proto je možné najít báječná místa a sledovat jezdce, jak skáčou na oblíbeném skoku dolů směrem k Cooley Crossroads.

Cooleyhill Cross

Pohled dolů do 90° levé je možný pouze ze svažujícího se pole na vnější straně okruhu. Je pak možné vidět tvrdě brzdící jezdce, jak po předchozích skocích projíždějí tuto křižovatku směrem vpravo.

Hanna´s Bends

Následující pravé a levé zatáčky je možné vidět pouze z výjezdu z nich. Jezdci tady zrychlují táhlou levou nahoru na kopec a jedou klesající levou směrem k Bells Crossraods. Tady jsou divácká místa okolo po obou stranách závodní tratě. 

Bells Crossroads

V této 90° pravotočivé zatáčce je mnoho skvělých míst, odkud se dají závody sledovat. Je možné vidět, jak někteří jezdci prolétnou v posledním kole a ženou se směrem k cíli pro své vítězství.

Mapa :

 

 

Video

 

Web   Tandragee 100 Road Race