IRISH ROAD RACING

Smaragdový ostrov, jak je někdy Irsku přezdíváno, je jediné místo na této planetě, kde se dosud pořádá národní šampionát na přírodních tratích. Je zde velké množství přírodních okruhů, na některých z nich se jely závody jenom párkrát, jiné jsou opravdové ikony. Kdo by na ostrově neznal Ulster Grand Prix, North West nebo třeba Cookstown či Tandragee? 

Unikátním specifikem ostrovních tratí jsou všudypřítomné kamenné zdi okolo tratí. Bariéry tvoří vpodstatě přirozená "svodidla" a umožňují divákům být v relativním bezpečí doslova několik desítek centimetrů od jezdců, kteří se kolem nich míhají na svých strojích neuvěřitelnou rychlostí, která je umocněná absolutní blízkostí a přináší fantasické vzrušení. Dalším výrazným specifikem je velké množství přírodních nerovností, které jezdce doslova katapultují do vzduchu. Téměř každá trať má nějaký ten skok. Je úžasné sledovat dvěstěkoňová monstra, která kolem vás létají vzduchem a dopadají na úzkou nerovnou trať o několik (desítek) metrů dál.

Protože na ostrově jsou vlastně dva státy, je i šampionát pořádán dvěma asociacemi - Motor Cycling Ireland zastupuje Irskou republiku a Motorcycle Union of Ireland zastupuje Severní Irsko, jež je součástí Spojeného království. Přes rozdílnost obou částí ostrova funguje společný šampionát velmi dobře. 

Road racing je jednoznačně sportem číslo jedna na celém ostrově. Například fotbal zde zdaleka nedosahuje jeho popularity. Irové jsou velcí fandové a znalci roadracingové scény. Možná jim toho tolik neříkají jména jako Rossi nebo Gibernau, zato vám zaručeně vysypou z rukávu, kdo to byl Eddie Layckock nebo třeba Darren Lindsay. Samostatnou kapitlou je velká závodnická rodina z Ballymoney, která nese hrdé jméno - DUNLOP. Kdo to je Joey, Robert, William, Michael a Samuel tady ví opravdu každý, včetně babiček.