Oss

OSS ( NED )

Poloha :

Holandské město Oss leží vedle dálnice A50, která vede z Arnheimu do Tilburgu. Oss leží na polovině cesty mezi Tilburgem a Nijmegenem asi 20 km od hranic s Německem a asi 50 km od hranic s Belgií.

Historie :

VOC OSS ROAD RACES se koná nedaleko na okruhu, který je v blízkosti dálnice A 50. Závodí se ve třídách 125cc, 250cc, SuperSport, SuperBike, super mono, 125cc juniorcup.

Motocyklové závody v Oss mají dlouhou tradici. Všechno to začalo v letech 1967 a 1968, kdy byly uspořádány první závody na okruhu dlouhém 1,3 km. Po dvou letech došlo k přestěhování na Circuit Maashaven. Ten měl délku 2,8 km a byl umístěný v průmyslové zóně Maashaven. V letech 1969 až 1975 se zde jezdily zcela unikátní 24hodinové vytrvalostní závody. Okruh měl velmi dlouhou rovinku a pak jednu sekci, která byla velmi úzká, vedla mezi stromy a taky tam byly zatáčky vydlážděné dlažbou… Naneštěstí zde došlo k několika haváriím s fatálními následky, industriální zóna se začala rozrůstat a na motocykly již nezbývalo místo. Chvíli se uvažovalo s jeho přesunutím do jiné průmyslové zóny – Dannenhof, kde byl k dispozici okruh v délce 3,5 km. Nikdy se tu ale závody nejely.

V roce 2004 došlo k přenesení závodů na další okruh, který nese několik názvů – Circuit Graafse Baan / Circuit Vorstengrafdonk / Circuit Paalgraven. I tady došlo k několika úpravám, původní délka měřila 3,45 km, pak byla 3,56 km a od roku 2006 se ustálila na 3,48 km. Raritou je, že se každý rok jede v obráceném směru než v tom předchozím.

Okruh není roadracingovým okruhem v pravém slova smyslu, protože vede po komunikacích průmyslové zóny.

Popis tratě :

 

Mapa :

 

 

Web   Stichting Wegrace Oss