METTET

 

CIRCUIT JULES TACHENY METTET ( BEL)

Poloha :

Mettet se nachází 30 km od Charleroi, 25 km východně od Namur, 80 km od Bruselu, 85 km východně od města Liège, 30 km od francouzských hranic a 135 km Arlon.

Historie :

 

Royal Motor unie Entre Sambre a Meuse (RUMESM) byla založena v roce 30.ledna 1927. Jules Tacheny (1907-1984), zakladatel královské Motocyklové unie, je některými nazýván "Mr. METTET, nebyl jen všeobecně uznávanou osobností, ale také člověkem, jehož pevnost, síla a charakter byly vyrovnány i jeho velkorysostí. Na podnět Julia Tachenyho klub začal brzy připravovat závody na různých okruzích okolo Mettet a na rok 1928 připravil první „Grand Prix motocycliste de l'Entre-Sambre-et-Meuse" na malém okruhu u Saint-Donat. V roce 1932 se okruh Mettet prodloužil na 8 km připojením jižní smyčky a to mu dalo ďábelskou charakteristiku. Další modifikace v následujících letech opět měnily jeho délku. Okruh je nebezpečný, protože je velmi rychlý, má na svém kontě i několik tragických událostí. Hned v roce 1927 uspořádal RUMESM 17.července regionální závod v Pontaury, potom 11.září na malém okruhu Saint-Donat a 2.října v Devant-les-Bois. V roce 1928 uspořádal „Grand Prix Saint-Donat“ a ještě 2.září opět závod v Devant-les-Bois. V letech 1936 a 1937 uspořádal v srpnu další závody Prix de l'Entre-Sambre-et-Meuse, určené pro juniory a nováčky. Po válce byly závody obnoveny pod názvem „X. Grand Prix de l'Entre-Sambre-et-Meuse". Je kuriozitou, že desátý závod se jel už v předválečném období, ale klubový archiv označuje jako první až závod v roce 1929, po válce už se počítá s touto anomálií. V prvním poválečném závodě vyhrál třídu 500 ccm Jules Tacheny. V roce 1947 musela být z názvu závodu odstraněnou podle usnesení FIM odstraněna slova Grand Prix, která patřila jen závodu ve Spa-Francorchamps. Od roku 1951 měl potom závod název „Grand Trophy de l'Entre-Sambre-et-Meuse“. V roce 1971 bylo rozhodnuto udělit „Grand Trophy“ ve formě uměleckého díla jezdci, který podal nejlepší výkon během závodního dne. V roce 1975 se tady jel belgický závod Prix FIM 750 ccm. V letech 1981 a 1982 měly závody být základem mistrovství Evropy. Třídy a výsledky nejsou známé. V roce 2007 končí povolení k pořádání závodu na tomto okruhu, závod se ale nejel z finančních důvodů. V roce 2009 dává RUMESM do provozu nový stálý okruh dlouhý 2 370 m, jižně od původního okruhu. Okruh dostal jméno „Circuit Jules Tacheny“. Od roku 2010 tak může být obnovena Grand Trophy.

O vavříny na GRAND TROPHY Mettet bojovali jezdci, jakými byli Surtees (GB), Anderson (GB), Tacheny (B), Duke (GB), Lomas (GB), Grassetti (I),McIntyre (GB), Mortimer (GB), Saarinen (FIN), Agostini (I), Sheen (GB), Dodds (AUS), Pons (F), Katayama (J), Ballington (SA), Rougerie (F), Korhonen (SF), Ceccoto (VEN), Lawson (USA), DE Radigue (B), Baldwin (USA) Nurmi (SF), Van Zeebroek (B), Hansford (AUS), Braun (D), Lansiovori (SF)... 

Popis tratě : 

Mapa :

 

website