Billown

SOUTHERN 100 Road Race, Billown TT Races ( Steam Packet Races) 

Poloha : 

Další z legendárních závodů, který se jezdí v jižní části bájného Isle of Man nedaleko měst Castletown a Port Erin. Ostrov Man najdete v Irském moři mezi Irskem a Británií. 

Historie :

První závody na této trati byly uspořádány v roce 1955. V roce 1958 získává trať národní status a od roku 1969 byla zařazena do seriálu britského mistrovství. V roce 1962 se objevují sajdkáry. Do roku 2010 se zde odjelo celkem 48 ročníků tohoto závodu. Na okruhu poblíž Castletownu závodili všichni slavní, kteří se zúčastňovali i TT - Joey Dunlop (vyhrál zde neuvěřitelných 42 závodů !), Jason Griffith, Adrian McFarland, Ian Lougher, Ryan Farquhar a mnoho a mnoho dalších. V současné době se zde v jednom roce pořádají tři významné podniky - Southern100, Pre TT Classics (oldtimer) a Billown TT Races (dříve nazývaný Steam Packet Races). Posledně jmenovaný závod obshuje i třídy 125cc a 250cc, které jsou zařazeny do Tourist Trophy, ale nejezdí na Mountain Course.  

Popis tratě :

Start / Finish

Velká tribuna pro sedící diváky nabízí skvělý pohled na veškeré dění v prostoru startu a cíle.

Ballakeighan

Dlouhý břeh na levé straně nabízí skvělá místa pro sledování závodů od startu až po první pravoúhlou pravotočivou zatáčku s množství brzdných a předjížděcích manévrů.

Iron Gates

Velmi rychlá pravá zatáčka, kde se jezdci řítí jako ztřeštění, pěkné místo, ale jen pro krátké pozorování, jezdci jsou až příliš rychlí.

Ballabeg

Tady je velmi mnoho pěkných diváckých míst s množstvím stánků pro občerstvení a nákup suvenýrů.

William´s Corner

Zde je sledování limitováno místem, ale je to opravdu hrůzostrašná zatáčka, jezdci doslova zatáčku řežou.

Cross Four Ways

Oblíbené místo s jednoduchým přístupem. Pomalá 90° pravotočivá zatáčka poskytuje dostatek prostoru pro fotografování.

Church Bend

Velmi mnoho míst ke sledování je i v této pasáži. Je velmi oblíbená, protože se jezdci v zatáčkách doslova otírají o kamenné zídky. Malá chyba se zde velmi draze platí.

Stadium Bend

Jak již sám název napovídá, nabízí se tady skvělá podívaná z místního fotbalového stadionu, odkud je vidět na poslední dvě zatáčky před vjezdem na cílovou rovinku.

Castletown Corner

Poslední zatáčka, ve které se dát ještě urvat vítězství, nebo o něj naopak přijít. Je tady dost místa pro diváky na obou stranách silnice. Jídlo zde obvykle připravují dámy z Castletown Club.

Mapa :  

Video

Web   Southern 100 Motorcycle Racing