Aberdare Park

 

ABERDARE PARK Road Race 
 

Poloha :
Aberdare Park je unikátní v tom, že to je jediný závodní okruh v Británii, který je situovaný méně než ½ míle daleko od centra města. Malebný a náročný okruh dlouhý 0,9 míle vyráží dech tím, že jeho trať vede mezi stromy místního parku, který je vzdálený 30 mil severozápadně od Cardiffu.

Historie :
První závody se tady jely 30.09. 1950 zásluhou místních jezdců M.L.Thomase z Aberdare a Erica Phillipse z Aberamanu. Přes velmi špatné počasí jej sledovalo neuvěřitelných 15.000 diváků. Prvním vítězem v hlavním závodu se stal Dave Bennett z Birminghamu na Nortonu, který zajel zároveň i nejrychlejší kolo průměrnou rychlostí 49mph.
12. května 1951 se jel druhý ročník, který byl pořádaný Aberman MCC, jehož prezident Herbie Davis startoval na třistapadesátce Royal Enfield. Herbie pokračoval se závoděním až do roku 1954. To už ale jezdil na BSA 350cc. Až do roku 2004 pracoval jako startmarshal.
V červnu 1951 se jel druhý závod v témže roce.
Od roku 1952 se všechno změnilo. Květnové závody se jely jako normální meeting, ale ty srpnové už měly status národního šampionátu. Výraznou postavou tohoto závodu se stal osmnáctiletý mladík – John Surtees.
Až do roku 1964 byly pořádány dva závody v jednom roce, kterých se zúčastňovali takoví jezdci, jakými byli Mike Hailwood, John Surtees, Bob McIntyre, Phil Read, John Cooper, Syd Barnett, Dan Shorey, Malcom Uphill, Ray Cowles, Ivor Lloyd a Selwyn Griffiths
V roce 1982 překonal rekord Johna Coopera z roku 1964 Andy Hawkins časem 45 sec. V roce 1988 stanovil nový rekord legendární Carl Fogarty časem 42,5 sec.
Od roku 1992 jsou závody pořádány jako dvoudenní podnik. Nejnovější traťový rekord je z roku 2000. Vytvořil jej Barrie Midleton na stroji Yamaha 600. Závodů v Aberdare Parku se zúčastňovali slavní britští jezdci Bob Heath, Neil Tuxworth, Gavin Lee, Neil Hodgeson, Carl Fogarty, Jason Griffiths a Ian Lougher nebo třeba Irové Robert Dunlop, Gary Jess, Alan Patterson a Ryan Farqhar. 
V roce 2005 vytvořil Ian Lougher rekord v počtu čtyř vítězství v jedné řadě, což se nepodařilo ani skvělému Carlu Fogartymu.

Popis tratě :

Start / cíl

Start závodů začíná vždy odmávnutím národní vlajkou.

The Rosarium

Jak název napovídá, jedná se o levotočivou zatáčku vedle rosária (místo, kde se pěstují růže), po které následuje mírné stoupání do úzké pasáže Chappel Bend.

Chappel Bend

Úzká levotočivá zatáčka vedoucí směrem do Top Straight.

Top Straight

Rovinka kratší než cílová, ale velmi rychlé místo na trati. Rovinka je poměrně široká a tak je zde dost možností pro předjíždění. Na jejím konci jezdci musejí zpomalit, protože se blíží do trojice zatáček Lake Esses.

Lake Esses

Na konci rovinky přijde první levotočivá zatáčka svažující se z kopce dolů. Hned za ní následuje pravá, kterou míjíme prostor vjezdu do paddocku. Po tomhle esíčku je kraťounká rovinka zakončená další pravotočivou zatáčkou okolo jezírka, podle kterého dostala celá sekce svůj název. Po esíčku přijde levotočivá, která nás vede k fontáně.

The Fountain

Velmi rychlá levotočivá zatáčka, po které přijde krátká a úzká rovinka. Odtud je možné sledovat nájezd do poslední zatáčky.

The Monument

Závěrečná velmi rychlá levá zatáčka vede do cílové rovinky.


Video

Web    Aberdare Park Road Races