Slovácký okruh ve Starém Městě (2013)

06.05.2013 19:47

Závody ve Starém Městě už jsou minulostí. Byl to vydařený úvod sezóny, a kdo nedorazil, tak určitě prohloupil. Sobota uvítala jezdce i přítomné diváky zataženou oblohou a ne úplně vysokou teplotou. Po odjetí prvních tréninků se ale vše začalo vylepšovat a na konci tréninkového dne už bylo krásně slunečno a teplo. V prvním tréninku třídy 250 GP měl ošklivou nehodu německý závodník Roman Pirkl. Naštěstí bez vážnějších následků. Pádům se nevyhnul ani Olin Hanák, který v sobotu okusil tvrdost asfaltu hned dvakrát.

David Hanzalík         2:03:360

125 SP jeli rozděleně ve dvou trénincích. Jelo jich opravdu neuvěřitelné množství a tak jezdci museli tahat, aby se vůbec kvalifikovali do nedělního závodu.

Pavel Navrátil          1:49:380

250 GP startovalo pouze pět. Němec Pirkl bohužel tréninky po pádu nedokončil.

Neděle
Přes noc vydatně pršelo a tak ráno byla trať hodně mokrá. Po zahřátí supermon už přišel na řadu první závod. Počasí bylo pak jako okopírované ze soboty. Dopoledne patřilo klasikům, po polední přestávce přišly na řadu soudobé motocykly.

Třída klasik do 175 ccm. Závod se jel na vodě a žádná velká zábava to pro diváky asi nebyla. Snad si to užili jezdci. Stylem start – cíl zvítězil Jiří Obtulowicz před Jaromírem Tázlerem a Antonínem Plevákem. Cíl vidělo 11 jezdců.

Třída klasik do 250 ccm se jela na postupně osychající trati. Naprosto přesvědčivým způsobem zvítězil s náskokem 1:02:903 Marek Koudelka před Jozefem Ježavicou a Petrem Šupíkem. Cíl vidělo 17 jezdců.

Třída klasik do 350 ccm už byla jiná káva. Vítězslav Hatan a Lukáš Bělic předváděli divákům první atraktivní souboj nedělního závodění. Bylo na co koukat. Nakonec o 0,33s zvítězil první jmenovaný. Třetí dojel Josef Juřík.

Třída klasik do 500 ccm se jela už na suché trati ve spojeném závodu s třídou klasik do 750 ccm. Velkým rozdílem zvítězil Karel Matuš před Pavlem Novákem a Jiřím Grachem. Cíl vidělo pouze 8 jezdců.

Třída klasik do 750 ccm také nebyla kdo ví jak obsazená. Vyhrál Petz Kunz před Jiřím Lefanem a Františkem Loučkou. Cíl v této třídě vidělo 9 jezdců.

Sidecar
Tato třída byla naopak velmi zajímavá podívaná. Jelo se sice na pravidelnost, ale to asi málo kdo řešil. Na rychlost vyhrála posádka Virág & Vajdl. Na druhém místě dojela posádka Sedláček & Sedláček a za nimi švýcarská posádka Suter & Fauch. Velmi atraktivní závodění a celkem 15 posádek v cíli.

SPORT125
Za už slunečného počasí přišel první závod novodobých stroju. Produkční 125 – to byl určitě nejzajímavější závod nedělního programu. Stylem start – cíl zvítězil Radek Lamich. O druhé až páté místo se ve všech deseti kolech sváděl velmi atraktivní boj. Nakonec se dojelo v pořadí Sedlo, Kolář, Savinkov a Bělic. Výsledky poznamenala diskvalifikace pěti jezdců po dojetí závodu.

SPORT250
V této třídě zvítězil Jan Vysloužil s náskokem 1,47s před Davidem Hanzalíkem a Olinem Hanákem.

GP125
Závodilo se ve spojeném závodu s třídou 250 GP, takže nebylo zrovna jednoduché sledovat kdo si jak vede. Zvítězil Steffen Grämer před Patrikem Kolářem a Oldou Podlipným.

GP250
Zde to byla exhibiční jízda domácího Pavla Navrátila. Závodu se zúčastnili pouze 4 jezdci. Navrátil zvítězil s náskokem 52 vteřin před Karlem Matušem, což je také domácí borec. Zhruba 33 vteřin za ním dojel německý závodník Wolfgang Schuster.

Supermono & Twin

Další spojený závod. Protože se program trochu zamotal a závod byl přerušen, tak to napíšu raději dohromady. Výrazně více bylo na startu supermon. Twinů bylo pouze 7. Závod byl krátce po startu zastaven kvůli nehodě Veroniky Hankocyové a Milana Sedláčka. Názory na nehodu a její popis se dost rozcházejí. Zjednodušeně řečeno narazil při nájezdu do první zatáčky Milan Sedláček do Veroniky Hankocyové. První část závodu se tedy počítala do průjezdu 3. kola. Poté byl závod odstartován znovu a tentokráte už jen na 5 kol. Výsledky vyjadřují součet obou částí. Sčítání chvilku trvalo, ale pan časoměřič to nakonec zvládl. Víme tak, že nejrychlejší byl Libor Kamenický před Johanesem Kehrerem a Michalem Dokoupilem. Protože to byl ale závod spojený, tak si musíme jezdce rozdělit na Twiny a Mona. Mona vyhrál Libor Kamenický velmi těsně před Johanesem Kehrerem. Třetí dojel Vítězslav Hatan a těsně za ním domácí Karel Kalina.
Twinů dojelo nakonec pouze 5. Zvítězil s velkým náskokem Michal Dokoupil na Kawasaki. Téměř půl minuty za ním dojel Petz Kunz na Suzuki. Třetí byl taktéž na Suzuki David Hanzalík ze Slovenska.

Závody to byly povedené a je jen škoda, že nepřišlo více diváků. Vstupné se nevybíralo a počasí bylo hlavně odpoledne skvělé. Všem zraněným přejeme rychlou rekonvalescenci a už se těšíme za 14 dní do Hořic.